حالت های ورود یک خرده فروش به صنعت ریتیل

تعریف پدیده ای بنام آمیخته ی خرده فروشی
تعریف پدیده ای بنام آمیخته ی خرده فروشی
تیر ۲۶, ۱۳۹۸
خرده فروشی سازمان نیافته چیست ؟
خرده فروشی سازمان نیافته چیست ؟
مرداد ۲, ۱۳۹۸
حالت های ورود یک خرده فروش به صنعت ریتیل

حالت های ورود یک خرده فروش به صنعت ریتیل

زمان مطالعه: 5 دقیقه

در این حالت ، یک خرده فروش تازه وارد با یک شرکت شناخته شده که نکات ظریفی را درباره ی چگونگی فعایت کسب و کار خرده فروشی می داند ،شراکت می کند.

برای نمونه ، خرده فروشی ریلانس در هند ، در ابتدای کار راهبرد زنجیره ی تامین خود را اشتباه انتخاب کرد و ضرر زیادی را متحمل شد . سپس با وینکانتن که یکی از بزرگترین شرکت های مدیریت زنجیره ی تامین است ، همکاری کرد تا مدل زنجیره ی سرد را پیاده سازی کند .

همکاری خارجی :

 یکی از حالت های ورود که بسیار امتحان و آزمایش شده ، اتحادهای راهبردی است . خرده فروشان بزرگ مانند وال مارت ، تسکو و کارفور در صد ورود کشورهای توسعه یافته هستند .آنها در ابتدا اتحادهایی با شرکت های داخلی و محلی که درک کاملی از بازارهای کشور خود داشتند ، تشکیل دادند . این حالت آسانی برای ورود است ، زیرا می تواند در این کشورها  مجوزهای FDI بر آورده کند .

ادغام ها :

یک پیشتاز بازار می تواند با هر واحد کسب و کار راهبردی  SBU یا قالب خرده فروشی مجزا به شکل یک سازمان عمده ادغام شود که این فرایند « ادغام معکوس » نامیده می شود. گاهی اوقات ممکن است نهاد ضعیف تر یا زیانده با خرده فوش موفقی ادغام شود و کسب و کار خود را اداره کند . برای مثال وال مارت در آلمان با آلدی ادغام شد و همچنان کسب و کار خود را اداره می کند .

امتزاج ها :

دو یا چند بنگاخ خرده فروشی می توانند به هم بپیوندند و دارایی های خود را نقد کنند تا نهاد جدیدی را ایجاد کنند . این فرایند امتزاج نامیده می شود . برای نمونه ، بسیاری از تجار کوچک در بریتانیا به هم پیوستند و یکی از بزرگترین بنگاه های خرده فروشی جهان را تشکیل دادند . گروه تعاونی بریتانیا نزدیک به 5/1 میلیون عضو دارد .

سرمایه گذاری مشترک :

دو نهاد خرده فروشی ممکن است به دلیل اهداف یا مقاصد مشترک به هم بپیوندند. مشارکت های انتفاعی توافقات دو جانبه ی بین شرکا برای اشتراک گذاری تمام منابع است . این مشارکت ها معمولاً برای تضعیف رقبا و حتی گاهی به عنوان حالتی ازورود شکل می گیرند . برای نمونه تسکو با گروه تاتا در هند یک مشارکت انتفاعی را تشکیل دادند . گروه تاتا 5 قالب خرده فروشی دارد .

 وست ساید ، لند مارک ، استار بازار، تاتاکیسان کندراس ،و خط سه ( بخر و ببر )

تملک :

در این خرده فروشی قدرتمند خرده فروشی کوچک تر را می خرد که این خرده فروش کوچکتر یا زیانده است یا می خواهد کسب و کار خود را  مستقل کند . به این ترتیب هر دو طرف علاقه مند به معامله هستند . برای مثال کی مارت را سیرز روباک خریداری می کند .

اعمال نظارت :

اعمال نظارت زمانی روی می دهد که خرده فروشی نیرومند که پول و قدرت زیادی دارد، بر خرده فروش ضعیف تر یا دارای قدرت برابر اعمال نظارت می کند . گاهی اوقات خرده فروش ضعیف تر می تواند متضاد باشد . برای مثال لابراتورهای دکتر ردی در سال 2004 شرکت تری جنسیس تراپیوتیکز مستقر در ایالات متحده را به قیمت 11 میلیون دلار آمریکا خریداری کرد .

اعطای امتیاز :

در توافق نامه ی اعطای امتیاز ، خرده فروشی خوشنام اجازه ی استفاده از نام خود را به عنوان نشان تجاری صادر می کند تاکسب و کار خود را در کشور و گاهی خارج از کشور اداره کند . یا گسترش دهد. برای استفاده از نشان تجاری حق امتیازی مطالبه می شود . برای مثال پیتزا هات ، متعلق به شرکت بین المللی یام مستقر در دبی ، امتیاز نشان تجاری و لوگوی پیتزا هات را واگذار کرده است تا کسب و کار خود را در سطح جهان گسترش دهد .

فرانشیز _ فرانشیز حالت بسیار خوبی برای ورود است ، زیرا بعضی از خرده فروشان محتاط هستند و ممکن است پیش از فعالیت در هر کشوری برای آزمایش واکنش مردم از فرانشیز استفاده می کنند .

فرانشیز موقعیت شگفت انگیز است که در آن خطر پذیری به حداقل می رسد و در عین حال منافع در سطح بالایی حفظ می شود . در این فرایند ، توافق نامه ای بین مالک ( امتیاز دهنده ) و شریک ( امتیاز گیرنده ) امضا می شود . که در آن آموزش تولید ، عملیات های مدیریتی تحویل خدمات ، پشتیبانی آگهی های بازرگانی و تبلیغات از سوی امتیاز دهنده به امتیاز گیرنده ارائه می شود  . در صدی از منافع باید توسط امتیاز گیرنده با امتیاز دهنده به اشتراک گذاشته شود . شرکت مک دونالد ادعا می کند بزرگترین امتیاز دهنده ی جهان است . بیش از 30 هزار رستوران این شرکت در بیش از 100 کشور منحصراً به صورت فرانشیز فعال هستند .

خرده فروشان می توانند از راهبرهای مذکور برای ورود به کشورهای جدید یا گاه افزایش حضور داخلی خود استفاده کنند .

نتیجه گیری

مطالعه ی محیط کسب و کار خرده فروشی به منظور بررسی نیروهای موثر در کسب و کار ، شدت رقابت ، طرز فکر مصرف کننده ، نو آوری های فناوری ، شیوه های نوین ، مسائل حقوقی و فرهنگی ، صرف نیرو و غیره برای خرده فروش بسیار سودمند است . این عوامل ، محرک هایی اساسی در تدوین و پیاده سازی راهبرد اتخاذ شده به منظور رشد ،دوام و ایجاد روابط با مصرف کنندگان و جوامع و نیز برای افزایش سود آوری کسب و کار هستند . خرده فروش باید کاملاً محیط کسب و کار را برمبنایی روزانه درک کند تا بتواند کسب و کار خود را برنامه ریزی خود را برنامه ریزی کند و در برابر دوره های متغیر دوام بیاورد .

5/5 ( 3 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *