خرده فروشی سازمان نیافته چیست ؟

حالت های ورود یک خرده فروش به صنعت ریتیل
حالت های ورود یک خرده فروش به صنعت ریتیل
تیر ۳۱, ۱۳۹۸
چارچوب راهبردی برای راهبرد بازاریابی خرده فروشی
چارچوب راهبردی برای راهبرد بازاریابی خرده فروشی
مرداد ۵, ۱۳۹۸
خرده فروشی سازمان نیافته چیست ؟

مغز مصرف کنندگان چه موقع آنلاین می شود؟

زمان مطالعه: 12 دقیقه

خرده فروشی سازمان نیافته آن قسمت ازخرده فروشی است که در آن خرده فروشی عامل فروش استانداردی را به مشتری ارائه نمی کند ، عایدات را برای محاسبه ی مالیات بر در آمد ثبت نمی کند و بیشتر در سطح محلی با محصولات سفارشی فعالیت می کند .

ورود و خروج آسان : بازار سازمان نیافته ورود وخروج آسانی دارد . چون بخش خرده فروشی سازمان نیافته خرده فروشان منفرد دارد ، آنها کسب و کارهای کوچکی دارند که در ناحیه ی گسترده ای پراکنده هستند و کسب و کار آنها خطر پذیری کمی دارد . آنها به دلیل مجاری توزیع طولانی غالباً موجودی کمی دارند و حداقل موجودی را دارا هستند ، زیرا فضای ذخیره سازی اندکی دارند . آنها هیچ تجربه ای به مشتریان ارائه نمی کنند.

مسائل پیش روی خرده فروشان سازمان نیافته از سوی خرده فروشان سازمان یافته

 کمبود فناوری پیشرفته :

خرده فروشان سازمان نیافته فناوری پیشرفته ندارند ، چیزی که می تواند به آنها کمک کند سریع تر عمل کنند و اطلاعات بی درنگ را در ارتباط با اینکه چه محصولی فروخته شده است و مانند آن را به شرکت ها ارائه کنند . به سبب سرمایه گذاری های اندک ، بخش سازمان نیافته نمی تواند بر روی فناوری هایی مانند   SAP و برنامه ریزی منابع سازمان   ERPکه به پشتیبانی وزنجیره ی تامین شرکت کمک می کنند ، سرمایه گذاری کند .

سرمایه گذاری های اندک :

مهم ترین عامل برای رشد پول است که غالباً در بخش سازمان نیافته موجود نیست . آنها اکثراً سود خالص اندکی دارند ، زیرا از مشتریان ثابتی برخوردار نیستند . بنابراین قادر به سرمایه گذاری در فضا و فناوری نیستند . آنها دچار کمبود نیروی انسانی هستند ، زیرا تنها مالک کسب و کار هستند و همچنین هراز  چند گاهی «زیانده بودن » را تجربه می کنند .

تخفیف های بالاتر :

با وجود بسیاری خرده فوشان سازمان یافته که قیمت های خود را کاهش می دهند و با تولید کنندگان بزرگ معامله می کنند ، آنها می توانند تخفیف های بالاتری را رائه دهند و این سود را به فروشگاه ها منتقل کنند . هرچه تعداد محصولات خریداری شده بالاتر باشد ، تخفیف نیز بالاتر خواهد بود . بسیاری از خرده فروشان تبلیغاتی را در مواد خوراکی اجرا می کنند و پیشنهاد هایی مانند «یکی بخر دو تا ببر » ارائه می دهند که یک خرده فروش سازمان نیافته نمی تواند از عهده ی آن بر آید .

گستره ی وسیع تر محصول :

از آنجا که خرده فروشی های بزرگ را تجارت خانه های بزرگ اداره می کنند ، سرمایه گذاری در فضا مساله ای نیست . بنابراین خرده فروشان بزرگ مقادیر بسیار بالایی خریداری می کنند و با کمک فناوری ، با اتمام موجودی روبه رو نمی شوند . آنها معمولاً تنوعی از برند ها و برچسب های خصوصی را زیر یک سقف گرد هم می آورند . این به آنها کمک می کند تا گسترهای از محصولات را پیش روی مشتریان ارائه کنند تا از میان آنها انتخاب کنند .

 در سال های ابتدایی پس از ورود خرده فروشان بزرگ سازمان یافته ، خرده فروشان سازمان نیافته در مجاورت خرده فروشان سازمان یافته ، شاهد نزول در حجم کسب و کار و منافع خود بودند .

اثر نا سازگار بر روی فروش و سود در طول زمان ضعیف می شود .

بر اثر ورود خرده فروشان سازمان یافته ، هسچ شواهدی در مورد کاهش کلی اشتغال در بخش سازمان نیافته مشاهده نشد .

اشتغال در مناطق شمالی و غربی کاهش یافت که با این حال آن نیز در طول زمان ضعیف شد .

میزان تعطیلی مغازه های خرده فروشی سازمان نیافته در شرایط نا خالص به میزان 2/4 درصد در سال ثبت شد که بسیار کمتر از میزان بین المللی تعطیلی کسب و کارهای کوچک است .

میزان تعطیلی به دلیل رقابت از سوی خرده فروش سازمان یافته همچنان کمتر از 7/1 در صد درسال است .

واکنش رقابتی از سوی خرده فروشان از طریق شیوه های کسب و کار و رقابت مشتاق هستند و همچنین خواهان آن هستند که نسل بعدی نیز به همین شیوه این کار را ادامه دهند .

خرده فروشان کوچک در حال گسترش اعتبار بیشتر به منظور جذب و حفظ مشتریان بوده اند .

با این حال ، فقط 12 در صد خرده فروشان سازمان نیافته به اعتبار موسسات « اعتباری » دسترسی دارند . و 37 درصد دریافتند که به دسترسی بهتر به اعتبار تجاری بانکی نیاز دارند .

بیشتر خرده فروشان سازمان نیافته به مستقل ماندن تعهد مانده اند و به سختی 10 در صد آنها رویکرد فرانشیز یا تبدیل شدن به خرده فروشی سازمان یافته را ترجیح داده اند .

راهبردی برای غلبه بر خرده فروشان سازمان یافته

با ورود شرکت های متحد به بخش خرده فروشی سازمان یافته ، خرده فروشان سنتی با مشکل بزرگی رو به رو شدند . در واکنش به رقابت از سوی خرده فروشی سازمان یافته ، خرده فروشان سازمان نیافته می توانند اقدامات خاصی از قبیل افزودن خطوط تولید و برند های جدید ، ویترین های شیک تر ، نو سازی فروشگاه ، معرفی سلف سرویس ، فرایند پیشرفته ی تحویل درب منزل ، فروش اعتباری بیشتر ، پذیرش کارت های اعتباری و غیره را اتخاذ کنند . بعضی از راهبر دهایی که می توانند اتخاذ شوند به شرح زیر هستند :

مدرن سازی فروشگاه های موجود :

همچنان که نسل بعدی مالکان کسب و کار ، آن را تحویل می گیرند ، فروشگاه های کیرانا واقع در محل های کوچک به سرعت در حال حرکت به سوی راه حل های فناورانه هستند . خرده فروشان سنتی می توانند شماری از تسهیلات فناوری مدرن مانند ردیابی لحظه به لحظه ی فروش را به کار گیرند . آنها می توانند با به کار گیری فناوری مدرن شماری از منافع را به مشتریان ارائه کنند که به آسانی قابل یادگیری و اجرا هستند . برای مثال پذیرش کارت اعتباریاز طریق نصب دستگاه کارتخوان ، صورت حساب رایانه ای ، اسکن و بارکد ، حسابداری کنترل موجودی رایانه ای ، تجهیزات سرد کننده فریزرو گرم کننده پیش از این نیز توسط تعدادی از خرده فروشان در حال استفاده بوده و باید به طور فزاینده ای توسط خرده فروشان بیشتری مورد استفاده قرار بگیرد . همچنین خرده فروشان می توانند ترازوهای جدید الکترونیکی را به کار بگیرند ، زیرا بسیاری از مشتریان به وزن کردن ترازوهای قدیمی اعتماد ندارند . این فروشگاه ها می توانند ارتقا پیدا کنند و به فروشگاه های دارای تهویه ی مطبوع تبدیل شوند .

پشتیبانی سازمانی :

بیشتر تولید کنندگان محصولات پر مصرف «  FMCG  »آماده ی کمک به خرده فروشان کوچک از طریق فرزند خواندگی و کمک به ارتقای سطح خدمات ، سامانه ها و فعالیت های آنان هستند . آنها انتظار دارند در چند سال آینده ، شمار چنین فروشگاه هایی که به فرزندی « شرکتی دیگر » در آمده اند ، تقریباً دو برابر شود .

فروشگاه کیرانا نیازمند آموزش چندین جنبه ی خرده فروشی مانند تبلیغات فروشگاهی است . خرده فروشان سازمان یافته و سازمان ها از طریق توسعه ی پیشنهادهای تبلیغاتی خود که مجموعه ی مشتریان آنها سفارشی سازی شده اسا ، آماده ی حمایت از فروشگاه های کیرانا هستند . خرده فروشان سازمان نیافته باید برای نزدیک شدن به چنین شرکت هایی ترغیب شوند . فروشگاه های کیرانا همیشه قیمت پیشنهادی تولید کننده را مقطوع تلقی می کنند ، اما اکنون آنها باید بتوانند با همتراز کردن خود با شرکت هایی مانند هندوستان لور ، پروکتراندگمبل و سایرین بر روی محصولات دارای برند مانند شوینده ، صابون ، شامپو ، روغن ، آرد و سایر محصولات خواربار تخفیف های 5 تا 20 درصدی ارائه کنند .

برای نمونه دبور از طریق ارائه ی حاشیه ی سود بالاتر برنامه ای  را به منظور شراکت با مغازه های محلی برای افزایش حجم فروش آغاز کرده است . دبور هند از طریق برنامه ای به نام پریوار قصد ایجاد در آمدی تا 2/1 میلیارد روپیه از حدود 12 هزار فروشگاه خواربار فروشی در سراسر کشور را دارد . دبور حاشیه سود بالاتری را به این فروشگاه ها پیشنهاد خواهد کرد . شرکت فضای قفسه ای موجود در این فروشگاه های خواربار فروشی کلیدی را خواهد خرید وپشتیبانی های تضمینی دیگری را مانند

 آگهی های بازرگانی ارائه خواهد کرد تا محصولات دبور را به فروش برساند . تخفیف های ویژه ، هدایا و کارت های بخت آزمایی نیز در همین راستا خواهند شد . همچنین دبور برای افزایش عناصر خلاق در فروشگاه ها می کوشد راه حل های خرده فروشی و عرضه ی محصول را در اختیار خرده فروشان و مغازه داران قرار دهد .

ایجاد کارتل :

خرده فروشان کوچک می توانند به یکدیگر کمک کنند ومتحد شوند تا به طور موثری با رقابت ناشی از خرده فروشی مدرن مقابله کنند . تشویق فروشگاه های کیرانا به خرید یک دست محصولات از شرکت های تولیدی به خرده فروشان کوچک کمک خواهد کرد تا در مقیاس فعالیت های خود صرفه جویی کرده و بهره وری ایجاد کنند . بسیاری از خرده فروشان در حال کمک برای ایجاد چنین اتحادیه های هستند . مزایای به دست آمده از طریق چنین کارتل سازی هایی بین خرده فروش و مشتری تقسیم می شود . خرده فروشان سازمان نیافته می توانند این راهبرد را برای کسب سود از طریق حجم خریداری شده به کار بگیرند و بخشی از منافع حاصله را به مشتری انتقال دهند و با قیمت تخفیف دار خرده فروشان سازمان یافته برابری کنند .

همکاری با رقبای خرده فروش سازمان نیافته :

کسب و کارهای امروزی با چالش های جدیدی سر و کار دارند که پیش از آن هر گز با آن رو به رو نبوده اند . این چالش های جدید افسانه هایی را در ذهن مالکان کسب و کار ایجاد کرده اند که مهم ترین آنها این است که رقابت تنها راه پیش افتادن از سایرین در کسب و کار است . همکاری با رقبا طرز فکری انقلابی است که «رقابت » را با « همکاری » ترکیب می کند و براین عقیده مبتنی است که همکاری حتی در میان رقبا نیز ضروری است . این شیوه درژاپن در حال پذیرش است ، جایی که خرده فروشان بزرگ با رقبای خواربار فروش همکاری می کنند و انها را در قالب الگوهای فرانشیزی ارتقا می دهند . الگوی فرانشیزی در خرده فروشی سازمان یافته با تعدادی فروشگاه مستقیماً تحت مالکیت فروشگاه و سایر فروشگاه تحت الگوی فرانشیز نیز می تواند موفق باشد . این حالت می تواند زنجیره را رقابتی و نیز انحصاری کند .

برای نمونه خرده فروشان سازمان یافته ی پیشرو می توانند با فروشگاه های متعدد و دوره گردان کیرانا همکاری کنند و

 نقطه ی توزیع آنها را با سرمایه ی لازم و شیو های آموزشی مدرن ارتقا دهند . این همکاری را با موفقیت زیادی سوبیکشا اجرا کرده است . حتی اسپیناچ و آپنا بازار نیز با اتخاذ راهبرد همکاری با رقبا منفعت زیادی کسب کرده اند .

قالب های بنگاه به بنگاه « بخر و ببر » مانند « مترو کش اند کری » نیز با ارائه محصولات در قیمت های بسیار پایین به خرده فروشان سازمان نیافته کمک می کنند ؛ به طوری که به جای خرید محصولات از توزیع کنندگان محلی ، بتوانند منافع خود را به مشتری منتقل کنند .

آیا فروشگاه های کیرانا ( مامان و بابا ) و فروشگاه های سنتی آینده ای دارند ؟

کسب و کار خرده فروشی مدرن بر افزایش بازدید مشتری و ثبت حجم و سهم رو به افزایش از کیف پول مشتری تمرکز دارد . در حالی که راهبرد رقابت بسیار بر قیمت متمرکز است ، این الگو از طریق بهبود کارایی منابع یابی ، گسترش طبقه بندی محصول ، متمایز کردن خدمات و بهبود محیط فروشگاه کار می کند ؛ بنابراین 4 محرک الگوی « خرید یک مرحله ای » خرده فروشی مدرن همگی وجود دارد : بها ، محصول ، خدمات و محیط

خرده فروشی سازمان یافته به دلیل محیط فروشگاه بهبود یافته و توانایی گشت و گذار افزایش یافته ، خدمات پیشرفته و سطوح کیفیت ، منابع متعددی از قبیل انتخاب محصول بیشتر در راستای نیازهای مصرف کننده ، قیمت های پایین تر و تجربه ی خرید بهتر را ارائه می کند . بعضی افراد خرید از فروشگاه های خرده فروشی سازمان یافته را ترجیح می دهند ، زیرا تصور می کنند این فروشگاه ها کیفیت محصول بهتر ، قیمت کمتر ، خرید تک مرحله ای ، انتخاب برند و محصولات بیشتر ، خرید خانوادگی ، موجودی تازه و غیره را ارائه می کنند . اما بسیاری همچنان به دلیل نزدیکی آنها به محل سکونت خود ، حسن نیت ، امکان خرید اعتباری ، احتمال چانه زدن ، انتخاب اقلام نا مربوط ، زمان بندی راحت و تحویل درب منزل و غیره ، خرید از فروشگاه های سازمان یافته را ترجیح می دهند .

با وجود امید های فراوان ، بعضی واقعیت ها باید مورد ملاحظه قرار گیرند تا به شکل مثبتی بر توسعه ی بخش خرده فروشی اثر بگذارند و رشد پایدار را تضمین کنند . مهم ترین محدودیت بازار خرده فروشی سازمان یافته ، رقابت از سوی بخش سازمان نیافته است . در طول چند قرن گذشته ، خرده فروشی سنتی ریشه ی عمیقی داشته و از ساختار ارزان قیمتی برخوردار بوده که از این حیث به هزینه ی نیروی انسانی کمتر و پرداخت مالیات های اندک یا عدم پرداخت مالیات منجر شده است . آشنایی  مصرف کننده با قالب های سنتی در طول نسل ها ، بزرگ ترین مزیت بخش سازمان نیافته است . از طرف دیگر ، بخش سازمان یافته هزینه های بالایی مانند هزینه های نیروی کار ، تامین اجتماعی کارمندان ، ساختمان های بزرگ تر و مالیات بیشتر را پیش رو دارد .

در طول چند سال گذشته رشد اقتصادی بالا ، در آمد مصرفی فزاینده ، اطلاعات جمعیتی مطلوب که در آمد ها را در اختیار جمعیت جوان تر دارای وابستگی کمتر فرار می دهد و شهرنشینی ، تعدادی از عوامل اصلی محرک بازار خرده فروشی بوده اند .    

فزوشگاه های کوچک سازمان نیافته ، به طور معکوس تحت تاثیر گسترش خرده فروشان سازمان یافته واقع شده اند ، به خصوص اگر در ناحیه تحت پوشش فروشگاه ها ی سازمان یافته قرار گرفته باشند . پس از افتتاح فروشگاه های سازمان یافته اثر معکوسی بر روی گردش و سود بخش خرده فروشی سازمان نیافته مشاهده می شود . اثر کلی ، در حدود 14 در صد و سود در حدود 15 در صد در طول دوره ی متوسطی به مدت 21 ماه بوده است . بنابراین نزول سالانه در گردش و سود در گستره ی بین 8 تا 9 درصد است . بل این حال اثر معکوس در طول زمان معکوس می شود .

آینده ی خرده فروشی سازمان نیافته

خرده فروشی در کشورهای سازمان یافته مانند برزیل ، چین ، هند ، ویتنام و تعدادی از کشورهای جنوب شرق آسیا ، به نسبت هشدار دهنده ای در حال رشد است . بزرگی از بازارهای خرده فروشی در بیشتر این کشورها ، قسمتی از بخش سازمان نیافته را تشکیل می دهند . رشد شدید خرده فروشان سازمان یافته ، بخش خرده فروشی سازمان نیافته را در معرض تهدید بزرگی قرار می دهد . اتحاد ، رقابت و همکاری با رقبا ، نمونه های جدیدی خواهند بود که شرایط چگونگی اجرای خرده فروشی این اقتصادها را در اینده تعیین می کنند . اینکه آیا بخش سازمان نیافته در این رقابت کامیاب می شود یا با شکست مواجه می شود ، پرسشی است که ذهن خرده فروشان ، مشاوران و اقتصاد دانان را به خود مشغول کرده است .

نتیجه گیری

بخش های خرده فروشی سازمان یافته و سازمان نیافته می توانند همزمان وجود داشته باشند و پیشرفت کنند .ظرفیت عظیمی برای رشد در بخش خرده فروشی وجود دارد . این بخش با شتاب معقولی در حال رشد است . خرده فروشی سازمان یافته و سازمان نیافته همزمان توسعه پیدا خواهند کرد . برنامه ریزی شده تا خرده فروشی سازمان یافته که در حال حاضر 7 در صد بازار خرده فروشی را تشکیل می دهد ، با شتاب بسیار سریع تری رشد کند .

بخش خرده فروشی سازمان نیافته ، کار فرمای سنتی شمار بسیار زیادی از مردم بوده است . مشکلات پیش روی خرده فروشان سازمان نیافته نیازمند حل و فصل است . دولت باید در کمیته های بازرگانی فعالیت کند تا مطمئن شود پویایی در بخش سازمان نیافته کامل باقی می ماند . از زمان ورود شرکت های بزرگ به بخش خرده فروشی سازمان یافته ، خرده فروشان سنتی با مسائل مهمی رو به رو شده اند .

بی شک خرده فروشی سنتی کارکردی حیاتی در اقتصاد داشته و منبع قابل توجهی برای اشتغال بوده است . اما این بخش از نا کار آمدی بزرگی رنج می برد که در نتیجه ی آن مصرف کنندگان آنچه را که می خواهند ، به دست نمی آورند و کشاورزان اغلب بهای بسیار کمتر از حد انصاف را در ازای محصولات خود دریافت می کنند . در مقابل خرده فروشی های سازمان یافته گستره ی بزرگ تری از محصولات قابل انتخاب قیمت های پایین تر و محیط خرید خوشایند را پیش روی مصرف کنندگان قرار می دهند . خرده فروشی سازمان یافته جایگزین بهتری با قیمت هاب مناسب تری برای فروش محصولات کشاورزان است . رقابت از سوی خرده فروشی سازمان یافته ، کسب و کار خرده فروشان سنتی را تحت تاثیر قرار داده است ، اما آنها در حال تلاش برای حفظ خود هستند . فروشگاه های کیرانا و مغاز های پان به عنوان بخشی از حیات جامعه در نظر گرفته می شوند و در نتیجه خرده فروشی سازمان نیافته باقی خواهند بود .

گرچه اشخاص دیر باور احساس می کنند رشد خرده فروشی سازمان یافته برای بخش بزرگ سازمان نیافته مضر است ، با این حال روند ها نشان می دهد احتمالاً هر دو در طول سال های پیش رو در کنار هم وجود خواهد داشت . در نهایت هر دو ، دست در دست هم ، به سوی خرده فروشی مدرن حرکت خواهند کرد .  

5/5 ( 4 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *