چارچوب راهبردی برای راهبرد بازاریابی خرده فروشی

خرده فروشی سازمان نیافته چیست ؟
خرده فروشی سازمان نیافته چیست ؟
مرداد ۲, ۱۳۹۸
چارچوب راهبردی برای راهبرد بازاریابی خرده فروشی

چارچوب راهبردی برای راهبرد بازاریابی خرده فروشی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

راهبرد خرده فروشی متشکل از حرکات رقابت گونه و رویکردهای تجاری است که مدیران به منظور جذب و رضایت مشتریان اتخاذ می کنند . این راهبرد همچنین شامل انجام عملیات هایی برای رشد موفق کسب و کار در جهت اهداف تعیین شده است .

راهبرد خرده فروشی در کل در رابطه با نحوه ی رقابت کردن ، جذب مشتریان ، افزایش فروش و همچنین حفظ مشتریان از طریق برنامه های ایجاد تعهد است .

این راهبرد همچنین شامل نحوه ی مدیریت منابع وعملیات های  پشتیبان به منظور کسب اهداف و مقاصد سازمان است.

راهبرد خرده فروشی در سه سطح عمل می کنند .

راهبردهای سطح میانی عبارتند : بخش های عملیاتی که شامل عملیات ، امور مالی ، بازاریابی ، منابع انسانی و همچنین توسعه ی انجمن ها می شوند . راهبردهای سطح پاینی عبارتند : راهبردها ماهیتاً بخشی هستند ، چرا که بیشتر مخصوص سطوح فروشگاهی تهیه شده اند .

راهبردهای سطح بالایی عبارتند :

اهمیت راهبردها در خرده فروشی

رقابت بی رحمانه :

بسیاری از کشورها بدون خرده فروشی های بزرگی همچون وال مارت در ایالات متحده و کارفور در فرانسه و تسکو در انگلستان ایِن در ژاپن و گروه فیوچر در هند و غیره هستند . صنعت خدمات با سرعت هر چه بیشتری در حال رشد است و خرده فروشی نیز از این امر مستثنی نیست . گوناگونی های بین فرهنگی ، الگو های متنوع خرده فروشی و تغییر سلایق و ترجیحات مصرف کنندگان ، همگی منجر به ایجاد رقابت بی رحمانه در بازار می شوند . یک خرده فروش باید به منظور موفقیت در بازارهای جهانی و پیشی گرفتن بر رقبای خود ، رقابت خود با دیگران را مدیریت کند .

ایجاد تمایز :

زنجیره های خرده فروشی در حال درک این موضوع هستند که آنها دیگر نمی توانند یک فروشگاه

« من هم همین طور »دیگر باشند و ایجاد تمایز یک راهبرد اساسی به منظور سود آوری فروشگاه است . خرده فروشی ها در حال صرف منابع و زمان بسیار زیادی به منظور یافتن شیوه ی ایجاد تماییز بین خودشان و رقبایشان هستند . برای مثال برخی از خرده فروشان از نام های تجاری خصوصی برای متمایز سازی خود استفاده کرده اند . این کار به این دلیل صورت می گیرد که دیگر فروشگاه ها نیز از نام های تجاری ملی مشابهی استفاده می کنند ، از این رو حوزه ی ایجاد تمایز بسیار محدود خواهد بود .

تغییرات پویا در محیط :

صنعت خرده فروشی از نظر شیوه ی عملیاتی در حال تجربه ی تغییراتی اساسی است . مصرف کنندگان در صد خرید ارزش هستند و خرده فروشی نیز فقط فروش محصولات نیست ، بلکه یک تجربه نیز تلقی می شود . مدیریت تجربه ی مشتریان یک واژه ی عام جدید در صنعت خرده فروشی امروزی است . خرده فروشان باید به منظور درک چگونگی عملکرد خرده فروشی در کشورهای گوناگون و در سطح هر فروشگاه ، به مطالعه ی عمیق پویایی های تغییرات بپردازند .خرده فروشان باید به منظور درک محیط در حال تغییر به انجام تحلیل SWOT اقدام کنند .

تغییر نیازهای مشتریان و سبد مصرفی :

به دلیل وجود خانواده های دارای دو منبع در آمد ( از طریق زن و شوهر ) ، برنامه های کاری پیچیده تر و زمان کمتر ، هم اکنون مشتریان بیش از پیش برای خرید آسان اولویت قائل هستند . اکنون یافتن زمانی برای خرید به شکل تفریحی ، بیشتر از گذشته دشوار شده است .

خدمات مشتریان عالی قرن 21 شامل ارائه ی سهولت و آموزش بیشتر به مشتریان است . خریداران امروزی گزینه های بیشتری دارند ؛ آنها عوامل ایجاد تغییر هستند به شکلی که نحوه ی عملکرد خرده فروشی را تغییر می دهند . امروزه مشتریان ارتباطات و معاملات خود را به اشکال گوناگون انجام می دهند . اینک تمرکز بر یک مشتری قوی ، برای موفقیت خرده فروشی از اهمیت بیشتری برخوردار است . بنابراین راهبرها باید با در نظر گرفتن اینکه مشتریان انگیزه های اصلی هستند ، برنامه ریزی شوند .

شناسایی روندهای آتی :

خرده فروشی دیگر فقط در رابطه با خرید کردن نیست . این فعالیت در رابطه با تحریک حواس و جذب مشتریان است . در نتیجه ، به منظور کسب موفقیت در این حوزه ، خرده فروشان باید دارای چشم انداز باشند . آنها باید تغییرات بازار را پیش بینی کنند و به منظور اجتناب از هر نوع مانعی ، راهبردهای خود را تدوین کنند .

راهبردها به جایگاه یابی فروشگاه کمک می کنند :

یک فروشگاه خرده فروشی از طریق نحوه ی جایگاه یابی آن به منظور ارتباط بهتر با مشتریان خود شناخته می شود . یک فروشگاه می تواند براساس سه راهبرد عمومی برای خود جایگاه یابی کند .

5/5 ( 2 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *